W przypadku nieruchomości jedną z najważniejszych rzeczy jest jej lokalizacja. Podobnie jest z działką budowlaną, na której będziemy chcieli postawić nasz wymarzony dom. W tym przypadku lokalizacja, to nie tylko najbliższe otoczenie, sąsiedzi i infrastruktura. Lokalizacja może wpłynąć na projekt domu, ilość formalności i czas potrzebny do ich zrealizowania, a także koszty, jakie poniesiemy. Co jeszcze powinniśmy sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie?
Działkę budowlaną trzeba obejrzeć przed podjęciem decyzji o jej zakupie. Będąc na miejscu, musimy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, które może decydować o rodzaju projektu domu, sposobie zagospodarowania przestrzeni, oraz o kosztach całej inwestycji.
Inspekcja nieruchomości
Musimy sprawdzić, czy działka jest uzbrojona, czyli ma zapewniony dostęp do niezbędnych mediów, oraz czy ma ona dostęp do drogi publicznej.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj roślinności, która może nam mówić o występowaniu podmokłego podłoża i cieków wodnych. Obecność wysokich drzew może być związana z koniecznością ich wycinki lub zmniejszeniem nasłonecznienia.
Informacje dotyczące rodzaju podłoża i wód podziemnych warto zweryfikować, wykonując badania geologiczne. Jest to płatne, ale pozwoli uniknąć wysokich kosztów wykonania odpowiednich fundamentów w przypadku gruntów niespoistych lub wysokiego poziomu wód gruntowych.
Sprawdzimy też, czy na działce nie ma innych obiektów, które mogą wpłynąć na tempo prac budowlanych: np. słupów energetycznych czy starych zabudowań, które będziemy musieli rozebrać na własny koszt.
Otoczenie i infrastruktura
Warto sprawdzić niezbędną infrastrukturę, jakość dróg dojazdowych, dostępność komunikacji zbiorowej, czy czas dojazdu do pracy i innych miejsc, do których będziemy regularnie podróżować. Trzeba też zwrócić uwagę na poziom hałasu oraz inne obiekty w okolicy, które mogą negatywnie wpływać na komfort naszego życia.
Powinniśmy też sprawdzić plany rozwoju najbliższej okolicy. Powstanie nowych połączeń drogowych, większych osiedli, sklepów czy lokali usługowych może w znaczący sposób wpłynąć na otoczenie.
Weryfikacja dokumentów i stanu prawnego
Części informacji zbierzemy, oglądając nieruchomość, inne powinniśmy sprawdzić w dokumentach. Wypis i wyrys z rejestru gruntu potwierdzi nam wielkość i kształt działki oraz jej przeznaczenie. Trzeba pamiętać, że m.in. od rodzaju gruntów będzie zależeć, czy będziemy w ogóle mogli kupić działkę i wybudować na niej dom.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powie nam, jakiego rodzaju dom będziemy mogli postawić. Znajdziemy w nim informację dotyczącą wymiarów, liczby kondygnacji czy usytuowania budynku na działce.
Jeśli planu nie ma, będziemy musieli wystąpić o warunki zabudowy, co może wydłużyć cały proces realizacji inwestycji, a ostateczną decyzję o zakupie gruntu powinniśmy podjąć dopiero po ich uzyskaniu.
Dokumenty posiadane przez sprzedającego pozwolą nam sprawdzić, czy faktycznie posiada on prawa własności do gruntu i jest jego jedynym właścicielem. Dane zweryfikujemy dodatkowo, sprawdzając księgę wieczystą. Można to zrobić za darmo za pośrednictwem internetu. W przypadku braku księgi wieczystej musimy się dodatkowo upewnić, że działka nie jest obciążona na rzecz innych osób.