Praca geodety (potocznie zwanego też mierniczym) kojarzy się przede wszystkim z pomiarami na budowie oraz mierzeniem granic działek budowlanych. Choć to dobre skojarzenie, to prace geodezyjne są o wiele bardziej różnorodne i nie każdy może je wykonywać. Kim jest geodeta, czym się zajmuje i jak nim zostać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Kim jest geodeta?
Geodeta jest osobą, która jest odpowiedzialna za wiele różnych prac, które musi wykonać np. na terenie inwestycji budowlanej. Jego praca nie jest unormowana czasowo. Zazwyczaj zaczyna ją już wcześnie rano i kończy wraz z ostatnim pomiarem, który na dany dzień mu wyznaczono. W tym zawodzie konieczna jest zarówno umiejętność pracy administracyjnej, co wiąże się z wypełnianiem wielu potrzebnych dokumentacji, jak i praca w terenie, dość często z łopatą w ręce.
Czym zajmuje się geodeta?
Tak jak wspomniano na początku artykułu, główne skojarzenia związane z pracą geodety nie odzwierciedlają jego wszystkich obowiązków. Do najważniejszych z nich należy oczywiście mierzenie granic nieruchomości, zarówno działek, jak i budynków mieszkalnych czy usługowych. Bez tego nie będzie można sporządzić oficjalnej mapy konkretnego obiektu. Geodeta zajmuje się też pomiarami sytuacyjno – wysokościowymi. Wskazują one położenie obiektów w terenie. Po skończonej pracy terenowej zadaniem geodety jest sporządzenie oficjalnej dokumentacji dotyczącej wykonanych przez niego pomiarów. Jednym z nich jest wyrys z ewidencji gruntów, który trafi później do księgi wieczystej. Poza ogólnym mierzeniem wszelkich inwestycji budowlanych, geodeta zapewnia też ich ogólną obsługę geodezyjną, co jest potrzebne w dokumentacji składanej w urzędzie w celu pozwolenia na budowę. Na życzenie klienta każdy geodeta może sporządzić mapę do celów projektowych, a także inwentaryzacje i wytyczenia na powierzchni ziemi.
Jak zostać geodetą?
Praca w charakterze geodety wymaga odpowiednich uprawnień. Można je zdobyć na studiach geodezyjnych, które oferuje większość uczelni technicznych w Polsce. Pozwalają one przede wszystkim nabyć wszystkim kandydatom odpowiednie umiejętności praktyczne. W ciągu 3,5 roku studiów inżynieryjnych odbywa się praktyki zawodowe. Po pozytywnym zakończeniu wszystkim egzaminów uczelnia wystawia certyfikaty uprawniające absolwenta do wykonywania pomiarów geodezyjnych.
Gdzie pracuje geodeta i ile zarabia?
Każdy samorząd powiatowy posiada w swoich szeregach przynajmniej jednego geodetę, który jest odpowiedzialny za stosowne pozwolenia i pomiary na terenie powiatu. W tym przypadku jego praca ma charakter urzędowy. Głównym zadaniem na tym stanowisku jest ewidencjonowanie budynków i gruntów na podległym obszarze. Poza tym często dochodzi do tego opracowywanie map kartograficznych oraz prowadzenie powiatowej bazy sieci uzbrojenia terenu. Innym samorządem często zatrudniającym geodetę jest gmina. Obowiązki podobne, różniące się jedynie mniejszym terenem, za który brana jest odpowiedzialność. Geodeci oprócz pracy w samorządach terytorialnych często prowadzą swoją własną działalność gospodarczą. Na początku jest to firma jednoosobowa, później po zdobyciu większej sieci klientów możliwe jest zatrudnienie pod swoje skrzydła kolejnych pracowników. Najczęściej są to młode osoby po studiach. Zarobki geodety są zróżnicowane. Na etacie w urzędzie pensja według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń oscyluje od 3180 do 4840 złotych brutto. Prywatnie można zarobić o wiele więcej, a wysokość wynagrodzenia zależy od ilości zleceń i wykonanej pracy.