Odlesienie działki to zmiana przeznaczenia działki leśnej, aby móc wybudować na niej dom. Przekształcenie działki leśnej w budowlaną wymaga spełnienia wielu formalności i nie zawsze będzie możliwe.
Zgodnie z ustawą o lasach działką leśną będzie grunt o powierzchni co najmniej 0,1 ha pokryty roślinnością leśną (lub jej czasowo pozbawiony) przeznaczony do produkcji leśnej, stanowiący rezerwat przyrody, wchodzący w skład parku narodowego lub wpisany do rejestru zabytków.
Odlesienie działki to jej wyłączenie z produkcji leśnej. Przed rozpoczęciem całej procedury należy się upewnić, że na pewno mamy do czynienia z działką leśną. Nie każdy grunt porośnięty drzewami będzie lasem i odwrotnie. Działką leśną może być grunt czasowo pozbawiony drzewostanu.
Zmiana przeznaczenia działki
O kwalifikacji działki decyduje wpis do rejestru gruntów oraz oznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku braku MPZP przed rozpoczęciem procesu odlesienia konieczne będzie wystąpienie o wydanie warunków zabudowy. Decyzja będzie mogła zostać wydana, jeśli:
- co najmniej jedna sąsiadująca działka jest zabudowana;
- teren jest uzbrojony w stopniu umożliwiającym realizację budowy;
- działka ma dostęp do drogi publicznej.
Procedurę odlesienia rozpoczynamy, występując do marszałka województwa o zgodę na zmianę przeznaczenia działki. Do wniosku musimy dołączyć opinię izby rolniczej, która wykaże, że zmiana nie wpłynie niekorzystnie na gospodarkę leśną.
Wyłączenie działki z produkcji leśnej
Jeśli decyzja będzie pozytywna, możemy złożyć wniosek do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Do wniosku powinniśmy załączyć:
- akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo własności;
- kopię mapy zasadniczej z zaznaczonymi granicami działki i terenu, który ma zostać przeznaczony pod zabudowę;
- projekt zagospodarowania wraz z bilansem terenu;
- wypis z MPZP lub decyzję o warunkach zabudowy;
- wypis z rejestru gruntów;
- opis taksacyjny lasu zawierający informację o typie siedliskowym lasu, składzie gatunkowym, wieku drzewostanu, zadrzewieniu itp.;
- wycenę nieruchomości lub oświadczenie o wartości gruntu, który chcemy wyłączyć w produkcji leśnej.
Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy będzie możliwe dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.