Działka w otoczeniu lasu wydaje się spełnieniem marzeń dla osób, które chcą zamieszkać blisko natury i cenią sobie ciszę, spokój oraz kontakt z naturą. Warto jednak wiedzieć, że budowa domu na działce leśnej wiąże się z ograniczeniami, bo taki teren nie jest z definicji przeznaczony do tego, aby postawić na nim budynek.
Jak wynika z przeznaczenia działki leśnej, powinna być ona wykorzystywana do różnych celów związanych z produkcją leśną albo jako obszar ochrony przyrody.
Dlatego osoby, które chciałyby wybudować dom w otoczeniu lasu, muszą liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych warunków (np. przeprowadzenia odlesienia). Warto mieć również na uwadze, że budowanie na niektórych leśnych terenach jest prawnie zabronione.
Jak sprawdzić, czy działka ma status leśnej?
Zgodnie z Ustawą o lasach z dn. 28 września 1991 roku, działka leśna jest to zwarty grunt o minimalnej powierzchni 0,1 ha, pokryty roślinnością leśną lub jej przejściowo pozbawiony, przeznaczony do produkcji leśnej stanowiący rezerwat przyrody, który wchodzi w skład parku narodowego lub jest wpisany do rejestru zabytków.
Sama obecność drzew czy typowo leśnej roślinności nie świadczy wcale o tym, że dany grunt to działka leśna. O przeznaczeniu terenów świadczy wpis, który można znaleźć w rejestrze gruntów i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Taki dokument znajdziemy w urzędzie miasta lub gminy, na terenie którego znajduje się interesująca nas parcela.
Może być również tak, że działka, na której rośnie las, jest sklasyfikowana jako budowlana. Wtedy możemy postawić na niej dom na takich samych zasadach jak na każdej innej działce posiadającej taki status.
Czy na działce leśnej można postawić dom?
Jeżeli wiemy na pewno, że działka jest leśna, to następnie należy sprawdzić w wyżej wymienionych dokumentach, czy nie została zakwalifikowana pod uprawę lasu lub jako obszar chroniony. Jeśli tak jest, to budowanie na niej jest niemożliwe.
A gdy znajdziemy informację, że dana parcela została oznaczona jako pastwisko, nieużytek, łąka albo teren zalesiony lub zadrzewiony, to po przeprowadzeniu odlesienia budowa będzie możliwa.
Jak przeprowadzić odlesienie?
Odlesienie to inaczej wyłączenie danej działki z produkcji rolnej. Można przeprowadzić taką procedurę po uzyskaniu zgody marszałka województwa na zmianę przeznaczenia parceli. Wcześniej jednak należy uzyskać opinię izby rolniczej, w której wykażemy, że zmiana ta nie wpłynie negatywnie na gospodarkę leśną.
Następnym krokiem jest złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie działki z produkcji leśnej, który składa aktualny właściciel gruntu.
Podsumowując, zbudowanie domu na działce o statusie leśnym jest długotrwałą procedurą, wiążącą się z koniecznością spełnienia wielu formalności. A na koniec nie mamy gwarancji, że postawienie domu w ogóle będzie możliwe. Dlatego jeśli zależy nam na szybkiej i bezproblemowej budowie, to warto jednak szukać terenu wśród działek budowlanych.