Zawód geodety czy kartografa wymagają fachowej wiedzy i umiejętności pozwalających na poprawne i zgodne z przepisami mierzenie gruntów. Ten fach obejmuje oprócz pomiarów także inne czynności związane z gruntami i wymaga pod tym kątem precyzyjnych uprawnień. Aby samodzielnie wykonywać zadania geodety, potrzebujemy specjalistycznych uprawnień zawodowych nadawanych przez Głównego Geodetę Kraju.
Zakres uprawnień geodezyjnych i kartograficznych
Rodzaj dokumentów, potwierdzających nasze umiejętności geodety, zależy od zakresu prac, jakie chcemy wykonywać w tym zawodzie. Jak wspominaliśmy, praca geodety to nie tylko pomiary gruntów. Prócz tego typu obowiązków (obejmujących też prace wysokościowe) fachowcy z tej branży zajmują się też inwentaryzacją czy podziałami gruntów. Ich praca dość często wymaga wiedzy prawniczej, szczególnie gdy sporządzają też dokumentacje mierzonych nieruchomości. Geodeta może zajmować się też architekturą terenów leśnych lub redakcją map.
Tak szeroki wachlarz obowiązków sprawia, że teczka z dyplomami fachowych geodetów potrafi być naprawdę gruba. Ponieważ jest to zajęcie związany bezpośrednio z ustalaniem wartości nieruchomości, aby starać się o prawo do wykonywania zawodu, trzeba mieć pełną zdolność prawną. Prócz tego do omawianego fachu dopuszczane są tylko osoby niekarane. Szczególnie ważna jest w tym przypadku uczciwość i nieposzlakowana opinia pod kątem przestępstw gospodarczych.
Studia to nie wszystko
Aby móc starać się o uprawnienia zawodowe dotyczące wszelkiego rodzaju pomiarów, planowania terenu czy prowadzenia dokumentacji działek, musimy posiadać wykształcenie branżowe. Szkoła średnia zawodowa lub studia geodezyjne są w tym przypadku podstawą. Do tego dochodzi również obowiązek odbycia praktyki. Jej długość zależna jest od rodzaju ukończonej szkoły. W przypadku wykształcenia średniego, kierunkowego trwa ona aż 6 lat. Przed nadaniem uprawnień trzeba wykazać się też wiedzą branżową.
Od kartografów wymaga się z kolei jeszcze więcej. Jeśli oprócz wykonywania pomiarów, chcemy w pracy zająć się redakcją map, niezbędne okazuje się posiadanie wyższego wykształcenia. Studia na kierunkach technicznych i specjalistycznych z zakresu geodezji i kartografii gwarantują posiadanie wiedzy i umiejętności koniecznych do sporządzania map. Co ważne, zdobycie nowego uprawnienia każdorazowo wymaga od geodetów potwierdzenia swoich umiejętności.
Jak widać zdobycie kwalifikacji i pozwoleń niezbędnych każdemu geodecie nie jest łatwe. Proces weryfikacyjny prócz sprawdzenia wniosków pod względem prawnym, obejmuje też konieczność zdania dwuczęściowego egzaminu. Trzeba to zrobić za każdym razem, gdy składamy wniosek o nowe uprawnienia. Dzięki temu jako klienci możemy mieć pewność, że pracy wykonanej przez profesjonalnego geodetę można zaufać. Jest to szczególnie ważne, bo przecież od wielkości parceli zależy jej wartość.